Bloglar

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLAR

 • Kemal BAŞARAN
  iş merkezi projemize yangın kapıları taktırdık. Firmanın yönetmeliğe uygun bir şekilde ve sorunsuz çalışmasından çok memnun kaldık. Kesinlikle tavsiye ediyorum.
 • Hakan YOLCU
  iş yerimiz için yangın merdiveni yaptırdık. Her şey yönetmeliğe uygun bir şekilde yapıldı ve teslim edildi. İşini severek yapan ve güvenilir bir firma tavsiye ederim.
 • Ayşe KOÇ
  İşyerim için yangın kapısı taktırdık. Çok kaliteli bir firma hem iletişimde hem de kurulumda hiç bir sorun yaşamadık. Tavsiye ederim.

ETİKETLER

BLOG

 • Yangın Kapısı

                          YANGIN KAPISI

  Yangın Kapısı :Dkp sac veya galvanizli sac malzemeden üretilmektedir. Yangına dayanım süresi TS EN 1634-1  sertifikasına göre ateşe 30, 60, 90, 120 dakika veya istek doğrultusunda daha da dayanım süresi özel yanmaz malzemeler yardımı ile uzatılabilir, duman ve ısı sızdırmaz  contalı olarak üretilir. Yangın esnasında duman sızdırmaz contalar şişerek yangın bölgesindeki dumanın kaçış holüne yada yangın merdivenine geçişini engeller. Bu nedenle ateşin oksijenle bağlantısı kesilir ve yangın etkisini kaybetmeye başlar. Kaçış holünde herhangi bir aksilik durumunda yangın dolaplarında ki yangın tüpleri yangına ani müdahale edilmesini sağlar. Yangın büyüdüğü takdirde yangın dolabının içindeki basınçlı su ile müdahale edilir. 

   YANGIN KAPISI NERELERDE KULLANILIR:

  *Konutlar

  *Alışveriş Merkezi

  *Hastaneler

  *İş yerleri

  *Kooperatifler

  *Sinema ve Tiyatrolar

  *Gösteri Merkezleri

  *Konser Alanları

    YANGIN KAPISI KULLANIM TALİMATI: 

  *Yangın kapısı, yangın çıkan mahalli alevden ve dumandan izole etmek için kullanılır. Duman ve aşırı ısıyı diğer ortamlara geçirmeyi engeller.

  *Yangın merdiveni ateş, ısı ve duman geçirmeyen yangın kapısı ile korunur.

  *Yangın kapılarının üzerinde panik bar yani kolayca açılabilen açma kolu olur.

  *Yangın kapılarından 90 derece açı ile açılıp kapanmasını sağlayan yaylı menteşe ya da hidrolik itici bulunur.

  *Yangın kapısı üzerinde acil çıkışı gösteren yön tabelaları ve ışıldak bulunmalıdır.

  *Binaların yangından korunması için yangın kapısı ve yangın merdiveni bulunması zorunludur. Bu esaslar yangın yönetmeliğinde açıklanmıştır.

   2021 yangın yönetmeliğine ulaşmak için ilgi sayfaya bakabilirsiniz.

  YANGIN KAPISI ÇEŞİTLERİ NELERDİR: 

  *Tek Kanatlı Yangın Kapısı: Koridorun dar olduğu ve az sayıda insan olan alanlarda kullanılır. Kurum, kuruluş ve tesislerde daha doğrusu tüm binalarda zorunlu olarak kullanılmalı. Tek kanatlı yangın kapıları sağ ve sola olmak üzere kaçış yönünün tersine dışa dönük açılır. Standart ölçüsü net geçişi 80*200 cm dir. Her ne kadar 2007 yılından önce yapılan binalarda 70*190 cm ölçüsü yönetmelikte kabul görmüş olsa da uzman yangın danışmaları yeterli görmemektedirler. 

  *Çift Kanatlı Yangın Kapısı: Koridoru geniş ve kişi sayısının fazla olduğu okul, konferans salonları ve otel gibi alanlarda kullanılır. Genel olarak alışveriş merkezi, hastaneler, otopark ve mağazalarda çift kanatlı kapılar kullanılır. Uygulamalardan bir sabit diğeri hareketlidir. Aynı zamanda iki taraflı açılabilen sürgülü yangın kapısı da üretilir.

  *Camlı Yangın Kapısı: Genellikle pencere olmayan aydınlık gerektiren alanlarda tercih edilir. Yangının bina içinde yayılımını engeller ve gelen itfaiye ekiplerinin yangın mahallini yangın bölgesine girmeden yangın bölgesini görmesini sağlar. Camlı yangın kapısında yanmaz cam kullanılır kullanılan yanmaz cam mutlaka TSE testlerinden geçip onaylanmış olmalıdır.

  *Menfezli Yangın Kapısı: Teknik ve elektrik, jeneratör, mekanik tesisat odaları çıkışına yangın yönetmeliği uyarınca menfezli yangın kapısı yapılmak zorunludur. Bir elektrik yangın esnasında dumanın bu menfezlerden tahliye edilmesini sağlar.

      YANGIN KAPISI TS EN 1634-1:

   *Yangın kapılarının TSE test alanında 1180 derece sıcaklığa kadar ateşe mağruz bırakılıp dakika cinsinden dayanımını test edilip rapor tutulduğu belgedir.

  *Genellikle 90dk ve 120dk olarak belgelendirme yapılır. Bu belgelendirme aynı zamanda Avrupa standartları (CE) belgesine denktir. (CE) belgesi yerine geçer.

  *Belgelendirme için deneyler yapılır ve değerlendirilir. Yangın kapısı imalatında kullanılan malzemeler (taşyünü, alçıpan, seramik yünü vb.) malzemeler, test sonuç raporunda belirtilir. TS EN 1634-1 belgesi alan tüm firmalar test sonuç raporundaki malzemelere göre üretim yaparlar.

               YANGIN MERDİVENİ

      YANGIN MERDİVENİ: Yangın esnasında insanların güvenli bir şekilde tahliyesini sağlayan merdivenler yangın merdivenidir. Üç çeşit yangın merdiveni vardır.

  YANGIN MERDİVENİ ÇEŞİTLERİ NELERDİR: 

  *Z Tipi Yangın Merdiveni: En sık kullanılan merdiven Z merdivendir.  Bunun nedeni tahliyenin daha kolay olmasıdır. Kamu binalarında, okullarda, hastanelerde, iş merkezlerinde, fabrikalar ve apartmanlarda belirli yükseklikte olan her yapıda bulunması zorunludur.

  *Dairesel Yangın Merdiveni: Eski binalarda kullanılan dairesel merdivenler yanmaz malzemeden yapılmalıdır.100cm genişlikte olmaları halinde 25 kişiyi aşmayan herhangi bir kattan, ara kattan veya balkondan zorunlu çıkış olarak verebilir. Dairesel merdivenler 9.50m’den daha yüksek olamaz.

  *Makaralı Yangın Merdiveni: Yangın yönetmeliğinde geçmemesine rağmen cadde üsttü merdivenin yerde durmasını engelleyecek yerlerde çelik halat ve kollu ırgat ile havada asılı merdivenin makara yardımı ile indirilmesini sağlar. Tek kollu yangın merdivenin makara yardımı ile indirilip kaldırma olayına makaralı yangın merdiveni denilmektedir.

          YANGIN SPRİNK SİSTEMİ

     YANGIN SPRİNKLER SİSTEMİ: Borular, tesisat kontrol vanaları, alarm zilleri gibi elemanlardan meydana gelir. Yangını erkenden algılayıp yangını itfaiye ekipleri gelene kadar kontrol altına alır.

   YANGIN SPRİNK SİSTEMLERİNİN  KULLANILDIĞI YERLER:

  * Hastaneler

  *Alışveriş merkezleri

  *Oteller

  *Kütüphaneler

  *Restoranlar

  *Ofisler

  *Okullar

  *Otoparklar vb. yerlerde kullanılır.

     SPRİNK ÇEŞİTLERİ: 

  *Depo Tipi Sprinkler: Raflı, yüksek ve yığın depolama için kullanılan tüm iş yerlerine göre tasarlanmış sprinkler sistemi denir. Depolar, büyük mağazalar, yığın depolamalar, lojistik merkezlerde daha çok depo tipi sprink çeşidi kullanılır.

  *Geniş Korumalı Sprinkler: Geniş koruması sayesinde daha az sayıda sprinkler ve boru kullanılmaktadır. Tepkili ve hızlı tepkili çeşitleri mevcuttur. Kullanılan yerleri: Oteller, hastaneler, otoparklar, kütüphaneler, restoranlar, ofis ve konutlarda sprink sayısını azaltmak için kullanılır.

  *Duvar Tipi Sprinkler: Hafif tehlikeli sınıfında yer alan mahallerde düşük debi, boru çapı ve pompa kapasitesini en aza indirmek inşaat sektörüne fayda sağlamak için geliştirilmiş sprink çeşitidir. Kullanıldığı yerler; Konut, ofis, otel, öğrenci yurtlar vb. yerlerde  kullanılır.

  *Kuru Sprinkler: Suyun donma tehlikesi yaşanabilecek yerlerde kullanılmak üzere dizayn edilmiştir. Alternatiflerde kullanmak üzere geliştirilmiştir. Farklı renk ve boylarda imal edilmiştir.

  *Standart Korumalı Sprinkler: Geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Sıcaklığı algılama 5mm cam bulb veya ergir lehim ile sağlanmaktadır. Kullanıldığı yerler; Ofis blokları, rezidanslar ve konutlar, fabrikalar,

  Kütüphaneler, hafif ve orta tehlike mahalleri vb. yerlerde kullanılır.

   

  Yangın danışmanlığı için yangın danışmanımızdan hizmet talebinde bulunabilirsiniz. 

  DEVAMINI OKU
 • Yangın Kapısı İmalatı ve Fiyatları

  Yangın Kapısı

  Yangın, eğer gerekli önlemler zamanında alınmazsa, büyük felaketlere yol açacak bir doğal afettir. Yangının zararlarından en az derecede etkilenmek ve olabildiğince can ve mal kaybını en azda tutabilmek için, yangın önlemleri konusunda geliştirilen sistemlerden faydalanmak şarttır. Yangın söndürme cihazlarının kazandırdığı zaman içerisinde, binaların hızlı ve güvenli bir şekilde boşaltılmasında rol oynayan yangın kapısı, mutlaka bina içerisinde tasarıma dahil edilmesi gereken bir sistemdir. Çoğu kamusal ve ticari binalar için de zorunlu tutulmaktadır.

  Yangın kapılarının üretiminde uzman firmaların desteği sağlanmalıdır. Üretim aşamasında, kapının nasıl bir mekana uygulanacağı konusunda yetkililer yeterli bilgiyi vermelidir. Böylelikle mekana uyum sağlayacak ve görsel açıdan da şık duracak ''yangın kapısı imalatı'' sağlanabilir. Kapılar, kullanım esnasında sorun çıkarmaması için gereken genişlikte üretilir ve kullanımı konusunda hem kullanıcı kitlesi hem de yetkililer bilgilendirilmelidir. Özellikle yangın kapısının gereksiz yere kullanımı konusunda herkes uyarılmalıdır. Gereksiz kullanım nedeniyle kapılar yıpranabilir ya da yangın esnasında izdihama sebep olunabilir.

  Bu nedenle sadece doğal afete özel üretildiği unutulmamalıdır. Yangın anında, yangının diğer alanlara yayılmasını engelleyecek türde yalıtım ve malzemeler eklenerek üretilir. Böylelikle binanın kurtarılması konusunda zaman kazancı sağlar. Yangın kapısı fiyatları konusunda firmalar çok yardımcı olmaktadır. Fiyatların düzenlenmesinde, kapının türü, kullanılan malzemeler ve işçilik direkt olarak etki eder. ''İstanbul yangın kapısı'' firmaları, bu konuda büyük bir dikkatle çalışma sağlar ve bilgilendirme konusunda da sunumlar yapılır. Yangın anında, zararların en azda tutulması için alınan bu önlemlerde, eksiksiz bir kurulum çok önemlidir. Yasalar aracılığı ile de zorunlu tutulan yangın kapısı ve diğer sistemlerin kullanılması, düzenli olarak denetlenir. Yangın kapılarının paslanmaz çelik ve diğer yalıtım malzemeleri ile üretilmesi için de ayrı denetlemeler sağlanır.
           

  Yangın kapısı bulunmayan binalarda, yangın çok önemli ve büyük çaplı olumsuzluklara neden olabilmektedir. Ayrıca kalitesiz şekilde üretilen yangın kapıları da, daha çok zarar vererek can ve mal kaybına neden oluşturabileceği için doğru firmalardan destek alınmasına önem verilmesi gerekir. Renk ve malzeme seçenekleri, daha modern bir koruma sağlayacaktır. Daha fazla bilgi için aşağıdaki web sitelerimizi inceleyebilirsiniz.

  DEVAMINI OKU
 • YANGIN KAPILARI

  YANGIN KAPILARI

  Yangın felaketi, birçok olumsuz duruma neden olmaktadır. Yangın esnasında istenmeyen durumları en aza indirmek için, bu doğal afete karşı birçok önlem alınabilir. Yangın kapısı da, bu önlem sistemlerinden birisidir ve ani çıkışlarda kullanılır. Yanın anında binaların boşaltılması sırasında geçişi sağlayan ve güvenli bir sistem olan yangın kapıları, belirli binalar içerisinde kullanımı konusunda zorunlu tutulmuştur.


  Kullanım alanlarına göre çeşitlilik sunan yangın kapıları, mekanların tasarımına uygun şekilde de üretilebilmektedir. ''Yangın kapısı imalatı'' esnasında binanın özellikleri eksiksiz şekilde verilmelidir. Böylelikle uygulama esnasında hiçbir sorun meydana gelmez. İmalat içerisinde kapının hangi malzemelerden üretilmesi gerektiğine de karar verilir. Paslanmaz çelik ve yangına dayanıklı malzemeler ile üretilebilen, tamamen modern ve kolay kullanım sunan kapılar üretilir. Firmalar, kullanıcılar için birçok seçenek sunar ve buna özel fiyatlandırmalar da sağlanır. Yangın kapısı fiyatları oldukça uygun şekilde düzenlenir ve kurumlar için yardımcı olan birçok firma mevcuttur. Yangın kapılarının kullanıldığı alanlarda, yangının diğer kısma geçmesini engellemesi özelliği sayesinde insanlara ve ekiplere zaman kazandırması amaçlanır. Bu özelliği ile sıklıkla tercih edilen yangın kapıları, gereken genişlikte olmalı ve insan geçişinde engel oluşturmamalıdır.


  Tek ya da çift kanatlı olmak üzere farklı genişliklerde kapılar mevcuttur. İzdihamı engellemek amacıyla üretilen ve pratik bir yol sunması sayesinde bina güvenliğini en iyi şekilde sağlayan yangın kapıları, diğer sistemler birlikte mutlaka sunulmalı ve firmalar tarafından detaylıca bilgi verimi de sağlanmalıdır. Kapıların kullanıma sunulmasından önce, detaylı bir şekilde denetlenmesi ve uygulamaları olarak ön kullanımı denenmesi sağlanmalıdır. Mutlaka bu anlamda uzman ve deneyimli firmalardan destek alınmalıdır. Kapının açılıp kapanması esnasında ses çıkarmaması ve rahatsız edici bir kullanıma neden olmaması için lastik contalar tercih edilir. Mutlaka kapıların kullanılması konusunda insanlar bilinçlendirilmelidir. Çünkü bu giriş ve çıkışlar sadece yangın esnasında tercih edilmeli ve bunun dışında gereksiz kullanımı engellenmelidir. İstanbul yangın kapıları üretimi sağlayan firmalar, bu anlamda titiz bir çalışma sağlamaktadır.


  Tamamen estetik ve görsel açıdan da uygun yangın kapılarının üretimi sayesinde, güvenli ve modern binalar elde edilecektir.

  DEVAMINI OKU
 • Yangın Merdivenleri

  Şüphesiz yangın anında insan hayatı için en önemli kurtuluş yeri yangın merdivenleridir. Yangın merdivenlerinin kalitesi, şartlara ve binaya uygunluğu, yangın merdiveni imalatında ve montajında verilmiş emek ve dikkat sayesinde insanların yangın esnasında kaçışlarını hızlandırmak ve yangınla bağlantılarını kesmek adına çok önemlidir. Yangın kısa süre içinde bütün binayı sarabilen çok tehlikeli bir durumdur. En küçük dikkatsizlik, en ufak ihmal, yangın esnasında ölümlere yol açabilmektedir.

  Binalar, mal, mülk her zaman yeniden inşa edilebilir. Ama sonlanan bir hayatı geriye getirmek imkansızdır. Artık günümüzde binalarda yangın tehlikesine karşı kalıcı çözümler üretmek, uzun yıllar dayanabilecek ve bakım istemeyen yangın merdivenleri tercih edilmekte ve üretilmektedir.  

  Yangın merdiveni kullanılmasının asıl amacı insan hayatının kurtarılmasıysa, dikkatli ve titiz davranılmalı, kaliteli yangın merdiveni imalatı tercih edilmeli, yangın merdiveni fiyatları düşünülmemeli, günümüzde en çok kullanılan z tipi yangın merdiveni uzman ve deneyimli bir firmaya yaptırılmalıdır. 

  Binaların yüksekliği önemli değildir, yangın merdiveninizin işlevselliği önemlidir. Yangın merdiveni bina kaç katlı olursa olsun, bu felaketten tüm insanları en kısa sürede ve en süratli bir biçimde kurtarmak amaçlanmaktadır. Yetkili ellerde imal edilmiş ve montajı yapılmış yangın merdivenlerinde, duman, alev, üzerinize düşecek bina parçaları gibi tehlikelerden uzak, güvenli bir şekilde sizi binadan uzaklaştırarak kurtulmanızı sağlamak asıl amaçtır.

  Fazla geç kalmadan binalarınıza yangın merdiveni yaptırın.  Firmamız Kanun ve Yönetmeliklere uygun standartlarda yangın merdiveni üreten, gerekli eğitim, belge, referans, bilgi ve birikime sahip uzman kadromuzla size en güvenli ve en kaliteli yangın merdivenlerini sunmayı amaç edinmiş, deneyimli bir firmadır. https://www.yanginmerdiveni.com  sitemizde gerekli her türlü bilgiye ulaşabilir, bizleri arayarak keşif, projelendirme, imalat ve montaj hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz. Yangını şakası yok, unutmayın. Çok geç demeden siz de binanızı oturanlar için güvenli hale getirin.   DEVAMINI OKU
Yangın Merdiveni Yangın Merdiveni Yangın Merdiveni Yangın Merdiveni
 • "yangın merdiveni"; "yangın kapısı"; "yangın merdiveni"; "yangın danışmanı "; "yangın merdiveni"; "yangın merdiveni";
 • Yukarı Çık